Sprievodca epoxidovými živicami: aké druhy existujú a na čo sa používajú?
Pridané 6.2.2024 09:10:28
Zaujíma vás, na akú aplikáciu ktorý druh epoxidovej živice použiť? Na slovenskom a českom trhu sa najčastejšie môžete stretnúť s nasledovnými troma. Pozrite sa na rozdiely medzi nimi a využitie v aplikáciách.
Epoxidové živice v skratke
Epoxidové živice sú polymérne materiály, známe svojou schopnosťou vytvrdnúť a vytvoriť silnú, trvanlivú a chemicky odolnú vrstvu. Majú široké zastúpenie v rôznych priemyselných odvetviach. Sú súčasťou priemyselných náterov, lepidiel, používajú sa pri laminovaní, modelovaní či povrchových úpravách, výrobe kompozitov...
Najväčšie benefity epoxidových živíc
- vynikajúca priľnavosť,
- odolnosť voči chemikáliám a vode,
- vysoká pevnosť a tvrdosť,
- dobrá elektrická izolácia.
________
1. Tekuté epoxidové živice na zalievanie
Pri bežných aplikáciách sa kladie dôraz na mechanické vlastnosti laminátových výrobkov. Tekuté epoxidové živice majú svoje využitie napríklad pri výrobe foriem, nádob, rúr.
Ďalej vďaka nim vzniká aj rôzne športové príslušenstvo – lyže, snowboardy, surfy...
Nájdete medzi nimi tiež špeciálne typy epoxidových živíc, vyvinuté pre letecký priemysel. Epoxidové živice na zalievanie sú vhodné na produkciu laminátových dielov pre ultralighty, lietadlá, vrtuľníky a iné stroje. Ďalej tiež na výrobu modelov, lodí, kanoe...
Plusy
Tento typ epoxidových živíc disponuje vynikajúcimi impregnačnými vlastnosťami. Ide o tvrdidlá bez nonylfenolu. Sú nehorľavé a tie z dielne spoločnosť 5M s.r.o. majú dokonca certifikáty pre letectvo.
Využitie
- letectvo,
- elektrotechnický priemysel,
- výroba veterných turbín,
- športové vybavenie,
- modelárstvo.
________
2. Fóliové epoxidové živice na laminovanie
Na trhu nájdete efektívnu technológiu založenú na infúzii živicového filmu. Stojí za ňou spoločnosť 5M s.r.o. LETOXIT Foil Technology prináša jednoduchý spôsob výroby laminátových dielov, bez akýchkoľvek zdravotných rizík. Spočíva v prekladaní suchých tkanín vrstvami zmesi živice a tvrdidla vo forme fólie presne definovanej hrúbky.
Pri laminácii sú vrstvy výstuže (tkaniny) a epoxidovej fólie položené podľa požadovaných výsledných vlastností laminátu. Po naskladaní jednotlivých vrstiev sa vzduch extrahuje v celej kompozícii a vloží sa do vypaľovacej pece. Vytvrdzovanie prebieha pri zvýšenej teplote. V prvej fáze sa živica skvapalní a tým impregnuje tkaninu. Potom sa v druhej fáze vytvrdzuje samotná živica najčastejšie pri teplote 120 °C.
Plusy
Fóliové epoxidové živice na laminovanie prinášajú metódu bez zápachu, ušetríte pri nich čas, keďže nasýtia látku a vytvrdnú v jednom kroku. Nebude treba použiť gélový lak, keďže hladký a lesklý povrch sa dosiahne už priamo vo forme. Výroba je až 3-krát rýchlejšia v porovnaní s tekutými živicami. Naproti predimpregovaným laminátom dosiahnete úspory i čo sa týka skladovania.
Táto výrobná technológia je vhodná pre všetky aplikácie, kde je potrebné dosiahnuť pekný povrch pri zachovaní jasne definovaného pomeru živice a výstuže.
Využitie
- výroba sendvičových kompozitných panelov;
- automobilový priemysel (tuningové diely pre motocykle a automobily);
- letectvo (podlahy, interiérové a exteriérové kompozitné diely, podlahy);
- športové vybavenie (lyže, pádla, kanoe);
- zdravotníctvo (röntgenové stoly, kompozitné ortézy).
________
3. Penové epoxidové systémy
Tento typ epoxidového systému sa vďaka svojim vlastnostiam používa na vyplnenie a spevnenie dutín a priestorov. Po zmiešaní zložiek sa objem zvýši o 150 – 550 % (v závislosti od obsahu nadúvadla) a vytvorí sa štruktúra podobná tvrdej pene. Penové epoxidové systémy sú vhodné na výrobu surfov, lodí, lietadiel, automobilov alebo veterných turbín.
Plusy
Oceníte nízku hustotu, resp. nízku hmotnosť, čo môže viesť k energeticky účinnejšej prevádzke. Penové epoxidové systémy disponujú dobrými mechanickými vlastnosťami, vrátane odolnosti voči nárazu. Bývajú takisto chemicky odolnejšie. Ďalej majú vysokú adhezívnu schopnosť, teda dobre priľnú k rôznym povrchom, čo je vlastnosť dôležitá pri lepení a spojovaní materiálov. No a v neposlednom rade penové epoxidové materiály viete ľahko formovať do rôznych tvarov, čo poskytuje flexibilitu v návrhu a výrobe.
Využitie
- elektrotechnické aplikácie – izolácia elektrických zariadení;
- v stavebníctve – izolácia stien, stropov a podláh;
- v automobilovom priemysle – izolácia, zlepšenie akustických vlastností, výroba ľahkých komponentov;
- letectvo – výrobu ľahkých a zároveň pevných komponentov;
- modelovanie a umelecké aplikácie;
- výroba ochranných obalov a balení;
- výroba nábytku;
- leštenie a ochrana povrchov (ochranné nátery).
________
Prečítajte si tiež:
Epoxidový laminačný systém vám uľahčí prácu: ako, kedy a ktorý používať?
V e-shope 5Mlepidla.eu nájdete produkty svetových značiek v ekologických baleniach. Pri výbere vám vždy ochotne poradíme a produkty čo najrýchlejšie doručíme. Okrem epoxidových živíc a lepidiel máme v ponuke aj uhlíkové tkaniny, prípadne sklenené či hybridné a všetko potrebné príslušenstvo. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.